Home > About Us > Bouquets & Celebration > Student > Co-Curricular Achievements

Co-Curricular Achievements


Uniformed Groups

National Cadet Corps

GOLD (2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012)
2017 Outstanding Cadet Award - Darren Seah
2016 Outstanding Cadet Award - Tay Chi Ken

National Police Cadet Corps

GOLD (2018, 2017, 2016, 2012)
SILVER (2015, 2014, 2013)
2017 SPF-NPCC Award - Glen and Luke
2016 SPF-NPCC Award - Ong Jian Kai & Yeo Zi Wei
2015 SPF-NPCC Award - Shannon

St. John Ambulance Brigade

GOLD (2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012) 
2016 First Aid Competition (Adult Cadet Category) - Champion &
                                                                                    Best in Home Nursing 
         First Aid Competition (Nursing Cadet Category) - 1st Runner-up &
                                                                                        Best in Home Nursing          2015 First Aid Competition (Adult Cadet Category) - 1st Runner-up 
         First Aid Competition (Nursing Cadet Category) - Champion 

Girl Guides

GOLD (2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012)
2017 Baden-Powell Award - Rou Xuan
2016 Baden-Powell Award - Angela Joy

Physical Sports

Basketball

B Boys North Zone 2nd-Tier Tournament - 1st Runner-Up (2015)
Boys T Nets Level 3 - Champions (2013)

B Girls North Zone 2nd-Tier Tournament - 1st Runner-Up (2015), 2nd Runner-Up (2016)
B Girls T Nets Level 2 - Champions (2014)
B Girls Zhenghua Cup - Champions (2013)
B Girls North Zone 1st Runner-up (2010)

Sepak Takraw

C Boys North Zone Champions, National Top 8 (2015) 
C Boys North Zone Champions, National 2nd Runner-Up (2014) 
C Boys North Zone 1st Runner-Up (2018, 2017)
C Boys North Zone 3rd Runner-up and National Top 8 (2012) 

B Boys North Zone 1st Runner-up and National Top 8 (2011) 
B Boys North Zone 3rd Runner-up (2016, 2014) 
B Boys North Zone 4th Runner-up and National Top 16 (2015) 

Soccer

C Boys North Zone 3rd Runner-Up (2015)

B Boys North Zone 3rd Runner-Up (2015)

Winner Plus Challenge Team Unity (2010)

 Table TennisC Girls North Zone 3rd Runner-up (2017) 
B Boys North Zone Top 5 (2015)

Performing Arts

Choir

Singapore Youth Festival (SYF) - Certificate of Distinction (2015)
Singapore Youth Festival (SYF) - Certificate of Accomplishment (2017, 2013)

Concert Band

Singapore Youth Festival (SYF) - Certificate of Distinction (2015) 
Singapore Youth Festival (SYF) - Certificate of Accomplishment (2017, 2013)

Dance
(Indian)

Singapore Youth Festival (SYF) - Certificate of Distinction (2015, 2013)
Singapore Youth Festival (SYF) - Certificate of Accomplishment (2017)
Dance (International)
Singapore Youth Festival (SYF) - Certificate of Distinction (2017, 2015) 
Super 24 Hip Hop Competition - (2016 - Top 9), (2015 - Top 6)

Drama

Singapore Youth Festival (SYF) - Certificate of Distinction (2015) 
Singapore Youth Festival (SYF) - Certificate of Accomplishment (2017, 2013)

Clubs and Societies

 Art Club    Singapore Youth Festival (SYF) - Certificate of Recognition (2016 - 4, 2014 - 1 Special Mention)  
Singapore Youth Festival (SYF) - Certificate of Participation (2016 - 2, 2014 - 3)  

Floral Art Club

International Youth Floral Art Competition 2016 - 1 Gold, 3 Silver
Floral Harmony @ Nanyang Competition - 2015 - 1 Gold, 1 Silver and 1 Merit
                                                                    2014 - 1 Bronze, 2 Merit
Singapore Garden Festival Orchid Landscape 2011 (3rd and Honourable Mention by Prime Minister at National Day Rally 2010) 
Singapore Garden Festival Orchid Landscape 2010 (2nd Runner-up and Most Colourful Display Award) 
Nanyang Inter-School Inter-School Floral Art Competition 2010 (1 Merit Prize (Team) and 1 Merit Prize (Individual) 

InfoComm Club Games of Drones 2017 - 2nd Runner-Up

Service Library Club

3rd in Regional Prove-It! competition organised by National Library Board